O poradni
Ze względu na rejonizację udzielamy pomocy:
-
dzieciom i mÅ‚odzieży, rodzicom i nauczycielom z przedszkoli i szkóÅ‚ lub placówek majÄ…cych siedzibÄ™ na terenie miasta Katowice,
-
dzieciom i mÅ‚odzieży nieuczÄ™szczajacej do przedszkola, szkoÅ‚y lub placówki pomocy zamieszkaÅ‚ej na terenie miasta Katowice,
-
dzieciom i młodzieży mieszkającej i uczącej się poza miastem Katowice, skierowanym do naszej poradni w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy prezydentami miast na podstawie skierowania wydanego przez Urząd Miasta lub poradnię z danego miasta
Pomagamy dzieciom:
-
z zaburzeniami zmysÅ‚ów,
-
z zaburzeniami mowy,
-
z zaburzeniami rozwoju psychofizycznego,
-
z niepełnosprawnością intelektualną,
-
z dysfunkcjÄ… narzÄ…du ruchu (w tym z mózgowym porażeniem dzieciÄ™cym),
-
z zaburzeniami neurologicznymi i psychiatrycznymi (w tym z autyzmem),
-
ze sprzężonym zaburzeniem rozwoju,
-
z chorobami przewlekłymi,
-
ze specyficznymi trudnościami w nauce wynikającymi z dysfunkcji OUN (w tym z zaburzeniami dyslektycznymi i emocjonalnymi).
Deklaracja dostÄ™pnoÅ›ci Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Katowicach
Dostępność architektoniczna
Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Katowicach przy ulicy Sokolskiej 26 znajduje siÄ™ w dzielnicy ÅšródmieÅ›cie miasta Katowice.
Dojście piesze od ul. Sokolskiej.
Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… znajduje siÄ™ na ul. Sokolskiej 26 wprost wejÅ›cia do budynku, w którym mieÅ›ci siÄ™ Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna.
Postój taksówek znajduje siÄ™ po drugiej stronie ulicy Sokolskiej, możliwe dojÅ›cie do postoju przejÅ›ciem podziemnym.
Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Katowicach znajduje siÄ™ w budynku przy ulicy Sokolskiej 26. Pomieszczenia poradni znajdujÄ… siÄ™ na parterze oraz na I piÄ™trze budynku. WejÅ›cie do poradni jest dostosowane dla osób poruszajÄ…cych siÄ™ na wózku inwalidzkim.
Gabinety znajdujÄ…ce siÄ™ na parterze sÄ… dostÄ™pne dla osób poruszajÄ…cych siÄ™ na wózku inwalidzkim. Do pomieszczeÅ„ poradni na I piÄ™trze możliwe jest dostanie siÄ™ klatkÄ… schodowÄ…. Korytarze na parterze i piÄ™trze poradni umożliwiajÄ… wyminiÄ™cie siÄ™ dwóch osób.
Osoby niepeÅ‚nosprawne ruchowo oraz z wózkami dzieciÄ™cymi przybywajÄ…ce do Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej otrzymajÄ… niezbÄ™dnÄ… pomoc od pracowników Poradni.
Sekretariat poradni znajduje się na I piętrze Poradni.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych oraz tłumacza języka migowego.
W budynku nie ma oznaczeÅ„ w alfabecie Braille’a (brajla) dla osób niewidomych oraz oznaczeÅ„ kontrastowych lub w druku powiÄ™kszonym dla osób sÅ‚abowidzÄ…cych sÅ‚abowidzÄ…cych.
Toaleta dla klientów poradni znajduje siÄ™ na parterze w koÅ„cu korytarza. DostÄ™p do toalety możliwy jest dla osób poruszajÄ…cych siÄ™ na wózku inwalidzkim. Poradnia wyposażona jest również w przewijak, który znajduje siÄ™ w gabinecie rehabilitacyjnym.
Nie ma przeszkód wstÄ™pu osoby z psem asystujÄ…cym.
Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Katowicach zobowiÄ…zuje siÄ™ zapewnić dostÄ™pność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostÄ™pnoÅ›ci cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. OÅ›wiadczenie w sprawie dostÄ™pnoÅ›ci ma zastosowanie do strony internetowej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Katowicach [www.spppkatowice.wixsite.com]
-
Data publikacji strony internetowej: 2020-02-10
-
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-08-03
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawÄ… z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostÄ™pnoÅ›ci cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodnoÅ›ci lub wyłączeÅ„ wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
-
Część plików nie jest dostÄ™pna cyfrowo,
-
Część publikowanych plików graficznych nie posiada opisu alternatywnego,
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
-
DeklaracjÄ™ sporzÄ…dzono dnia: 2020-09-21
-
Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2021-01-27
DeklaracjÄ™ sporzÄ…dzono na podstawie samooceny.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglÄ…darki.
Rozmiary czcionek zastosowanych na stronie internetowej sÄ… okreÅ›lone w sposób wzglÄ™dny, co pozwala na dostosowanie rozmiarów do potrzeb użytkowników. Na stronie internetowej jest możliwość stopniowego powiÄ™kszania rozmiaru czcionki za pomocÄ… funkcji przeglÄ…darki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Osoba odpowiedzialna za rozpatrywanie skarg i wniosków w kwestii dostÄ™pnoÅ›ci strony:
-
Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Danuta Jochemczyk
-
E-mail: poradnia@sppp.katowice.pl
-
Telefon: 32 2599586
Informacje na temat procedury opisanej w art. 18 ustawy o dostępności cyfrowej
-
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu.
-
Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, itp.
-
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgÅ‚aszajÄ…cej żądanie, wskazanie, o którÄ… stronÄ™ internetowÄ… chodzi oraz sposób kontaktu.
-
Jeżeli osoba żądajÄ…ca zgÅ‚asza potrzebÄ™ otrzymania informacji za pomocÄ… alternatywnego sposobu dostÄ™pu, powinna także okreÅ›lić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
-
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwÅ‚ocznie, nie później niż w ciÄ…gu 7 dni od dnia wystÄ…pienia z żądaniem.
-
Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
-
Jeżeli zapewnienie dostÄ™pnoÅ›ci cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostÄ™pu do informacji.
-
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostÄ™pnoÅ›ci lub alternatywnego sposobu dostÄ™pu do informacji, wnoszÄ…cy żądanie możne zÅ‚ożyć skargÄ™ w sprawie zapewniana dostÄ™pnoÅ›ci cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowÄ™ realizacji żądania można zÅ‚ożyć skargÄ™ do organu nadzorujÄ…cego pocztÄ… lub drogÄ… elektronicznÄ… na adres:
-
Organ nadzorujÄ…cy: Dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach
-
Adres: 40-086 Katowice, ul. Sokolska 26
-
E-mail: poradnia@sppp.katowice.pl
-
Telefon: 32 2599586
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich jest dostępna pod adresem: https://www.rpo.gov.pl/.
​
​
​
​
​
Język migowy i inne środki komunikacji
Informacja o sposobie realizacji przepisów ustawy z dnia 13 sierpnia 2011 roku o jÄ™zyku migowym i innych Å›rodkach komunikowania siÄ™ (Dz. U. 2011.209.1243).
​
Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Katowicach zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o jÄ™zyku migowym i innych Å›rodkach komunikowania siÄ™, jako Å›rodki wspierajÄ…ce komunikowanie siÄ™ udostÄ™pnia pocztÄ™ elektronicznÄ…: z wykorzystaniem udostÄ™pnionych adresów mailowych oraz telefonicznie (32) 259-95-86
W kontaktach z Poradnią osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się z powodu dysfunkcji narządu słuchu, wzroku lub łącznego wystąpienia tych dysfunkcji, mają prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej (art. 7 ustawy).
Poradnia zapewnia możliwość korzystania przez osoby uprawnione z pomocy wybranego tłumacza migowego lub tłumacza-przewodnika. Świadczenie jest bezpłatne (art. 10 ustawy).
Chęć skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się należy zgłosić co najmniej na trzy dni robocze przed tym zdarzeniem z wyłączeniem sytuacji nagłych. Zgłoszenia można dokonać drogą pisemną, elektroniczną lub telefonicznie. Zgłoszenie powinno zawierać:
• imiÄ™ i nazwisko osoby zgÅ‚aszajÄ…cej wraz ze wskazaniem terminu i godziny wizyty w poradni oraz nazwisko specjalisty u którego wizyta ma siÄ™ odbyć,
• wskazanie wybranej metody komunikowania siÄ™,
• wskazanie rodzaju sprawy, którÄ… zamierza zaÅ‚atwić w poradni,
• wskazanie sposobu kontaktu ze zgÅ‚aszajÄ…cym.
W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia, Poradnia zawiadamia o tym fakcie, wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając inny możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji uprawnień określonych w ww. ustawie.
​
​
​
​
​
​